| امروز شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ |
سرخط خبرها:


چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی افتتاح شد

چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی، عصر دیروز با حضور آیت الله اعرافی، حمید پارسانیا و حجت الاسلام مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) و جمعی از اندیشمندان و دانشجویان از سراسر کشور در مرکز همایش های غدیر استان قم افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی، عصر دیروز با حضور آیت‌الله اعرافی رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور، حجت الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام والمسلمین مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) و جمعی از اندیشمندان و دانشجویان از سراسر کشور در مرکز همایشهای غدیر استان قم افتتاح شد.

 آیت الله اعرافی سخنران اول جلسه بیان داشت که اسلام دینی تمدنی است و می تواند برای همه ابعاد و عرصه های زندگی انسان برنامه ارائه دهد. و ما بنابر مفروضات معتقدیم بر مبنای قرآن یک تمدن وجود دارد.

وی ادامه داد: معارف قرآنی قافله ای از فکر و اندیشه درست کرده است  و اندیشه اسلامی صرفا تک بعدی و تعلیق و پیوست زندگی بشری نیست و توانایی این را دارد که برای همه جنبه های زندگی بشری راه حل و نسخه ارائه دهد. وی افزود: البته این به معنای تعطیل کردن عقل بشری نیست.و اسلام می تواند با تحولات بشری هماهنگ شود و نقش هدایتگری داشته باشد.

اعرافی سپس در ادامه جلسه به ذکر چند نکته پیرامون علوم انسانی اسلامی و نسبت اسلام با علم پرداخت.

وی افزود: آنگاه که سخن از علم انسانی- اسلامی است به معنای دخالت اندیشه های دینی در مبانی و مبادی علم است. زیرا علم جدا از ریشه های خود نمی تواند باشد و ذهن هر دانشمند محاط به مجموعه ای از مبادی و مبانی است.

رئیس حوزه های علمیه ادامه داد: عقل دینی در روش و متدلوژی دانش نیز می تواند اثر گذار باشد. کشف حقایق در جهان چند روشی است و عقل و نقل نیز در کشف حقایق  می تواند موثر باشد و نیز برای کشف ابعاد وجودی عالم نمی توان بر یک عصا تکیه کرد. اندیشه دینی همچنین می تواند در گزاره های علمی دخالت کند و نیز علوم انسانی از منظر اسلامی قابل نقد و ارزیابی است.

وی در پایان افزود: برای دست یابی به علم انسانی و اسلامی نیاز به تحولات و تطورات  و تعمقات در حوزه علوم اسلامی است.

سخنران دیگر این جلسه حجت الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا بود. وی به مقایسه طرح ملی گفتمان با سایر طرح های در حال اجرا در کشور پرداخت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: طرح ملی گفتمان از چند جهت بر سایر طرح های در حال اجرا برتری دارد. یکی از تمایز های گفتمان با سایر طرح ها بلندمدت بودن این طرح است. مدت زمان سایر طرح ها حداکثر تا دو هفته می باشد این در حالی است  که فاز آموزشی طرح گفتمان یک برنامه بلندمدت پنج ساله است.

وی افزود: وجه تمایز دیگر گفتمان به نحوه گزینش دانشجویان مربوط می شود. در سایر طرح ها دانشجویان با رشته های تحصیلی مختلف و پراکنده شرکت می کنند در حالی که در طرح ملی گفتمان فقط دانشجویان نخبه رشته های علوم انسانی شرکت می کنند.

پارسانیا ادامه دادند: از دیگر مزایای این دوره آشنا شدن دانشجویان با طرح ها و نظرات مختلف و متنوع است.

گفتنی است این دوره امسال با حضور بیش از ۴۰۰ دانشجو نخبه رشته های علوم انسانی و اساتید برجسته حوزه و دانشگاه  در دهکده وسف به مدت ۱۰ روز برگزار می شود.

انتهای پیام/

کد خبر : 73661
تاريخ ثبت خبر : 13 مرداد 1397
ساعت بارگزاری خبر : 12:02
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)