| امروز پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ |
سرخط خبرها:

درباره ما

طلیعه‌ای در جبهه روشنفکری انقلاب اسلامی به چشم می خورد…

 

 «طلیعه» تارنمای علوم انسانی برای نسل‌های انقلاب

 

رهبر معظم انقلاب در کلام خود علوم انسانی را مصداق روح دانش می دانند. یعنی دانش بدون علوم انسانی حیاتی ندارد. ایشان می فرمایند: «علوم انسانى روح دانش است. حقیقتاً همه‌ى دانشها، همه‌ى تحرکات برتر در یک جامعه، مثل یک کالبد است که روح آن، علوم انسانى است. علوم انسانى جهت میدهد، مشخص میکند که ما کدام طرف داریم میرویم، دانش ما دنبال چیست.»

ایشان در کلامی دیگر در دیدار با جمعی از نخبگان می فرمایند «وقتى علوم انسانى منحرف شد و بر پایه‌هاى غلط و جهان‌بینى‌هاى غلط استوار شد، نتیجه این میشود که همه‌ى تحرکات جامعه به سمت یک گرایش انحرافى پیش میرود.» در اینجا اهمیت علوم انسانی در تحرکات جامعه و گرایشات آن مورد توجه است و باید گفت که علوم انسانی اصلی است که بنای تمام تحرکات اجتماع است. هوای است که مبنای تنفس است و روحی است که معنای وجود است.

آنگونه که از این مطالب ادراک می شود، می‌توان گفت اگر علوم انسانی موجود، متحول شده و انوار اسلام در آن بروز کند و مبانی ما مبتنی بر علوم انسانی اسلامی بچرخد، جامعه نیز بر این مصداق متحول خواهد شد و به سمت تعالی با سرعتی دو چندان پیش خواهد رفت. اما لازمه این تحول ورود به این عرصه و ترویج علوم انسانی اسلامی است. ورودی که باید موثر و متقن باشد. ورودی که باید جریان ساز باشد.

بحمدالله در سال های اخیر قدم های مبارک و خوبی در این مسیر برداشته شده است. اما نقصانی که تلاش ما بر آن شکل گرفته است نبود تارنمایی مرجع، قوی و فعال در حوزه علوم انسانی اسلامی است. تارنمایی که علاوه بر مرجعیت خبری و اطلاع رسانی به بیان تمام اتفاقات حوزه علوم انسانی پرداخته و مکانی برای بیان نقد ها و دغدغه ها باشد. تارنمایی برای بیان نظریه ها و بیانات مهم و پایگاهی که مروج علوم انسانی اسلامی است، تا شاید بتوان اندکی از خلاء های موجود را بر طرف کرد.

یکی دیگر از نکاتی که ما را به راه اندازی تارنمای خبری-تحلیلی علوم انسانی با نام «طلیعه» پایند کرد وجود حدود ۲ میلیون نفر دانشجوی علوم انسانی در دانشگاه های کشور است. این حجم عظیم دانشجو نیاز به منابع اسلامی علوم انسانی دارد. اگر این نسل مبتنی بر تفکر غرب آموزش ببیند خطری بزرگ پیش روی ما است. حال که منایع خوبی در این حوزه موجود است و فعالیت های ارزشمندی صورت گرفته است، متاسفانه پایگاه مرجعی برای در اختیار قرار دادن کتب و منابع تولید شده در حوزه علوم انسانی اسلامی وجود ندارد. این خود دغدغه ای جدی است که بر اساس آن باید تجمیعی از کتب ، مقالات، نظریات ارشد و مهم این حوزه و حتی جایی برای بیان دغدغه دانشوجی به وجود می آمد.

تارنمای خبری-تحلیلی «طلیعه» – در حد وسع خود- در تلاش است این بستر را فراهم کند تا این خیل عظیم دانشجوی علوم انسانی بتوانند از این منابع استفاده کنند.

بر اساس آنجه بیان شد، تارنمای خبری-تحلیلی «طلیعه» در راستای تعامل با فعالان و علاقه مندان و عرصه های اندیشه ای در حوزه علوم انسانی، مشتاق به استفاده از نظرات و نکات فعالان این عرصه می باشد و از این رو دست یاری همه دغدغه مندان را به گرمی می فشارد.

 

مهدی مسعودی

مدیر مسئول