| امروز پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ |
سرخط خبرها:


فراخوان دومین جشنواره مردمی علوم انسانی عمار اعلام شد

مجتبی نامخواه گفت: فرایند دریافت آثار برای شرکت در دومین جشنواره علوم انسانی عمار آغاز شده است و تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلیعه، مجتبی نامخواه دبیر علمی جشنواره مردمی علوم انسانی عمار در مورد ساختار جشنواره و چگونگی شرکت آثار در جشنواره گفت: جشنواره علوم انسانی عمار، بیش از هر چیز محصول تجربه ۱۰ ساله جشنواره فیلم عمار است. جایی که ما توانستیم گفت‌وگو، تعامل و دیالکتیک میان اهالی اندیشه با اهالی رسانه، هنر و فعالان اجتماعی را تجربه کنیم. اکنون این جشنواره، جشنواره علوم انسانی عمار، قالبی مستقل به خود گرفته است.

وی افزود: در نخستین دوره جشنواره علوم انسانی عمار که سال گذشته برگزار شد ایده جشنواره ضمن یک جمله «جنبش مشاهده، به سوی نظریه» توضیح داده شد جشنواره‌ای که می‌خواهد یک جنبش‌واره، یک پویش اجتماعی و یک کوشش اجتماعی برای تأکید بر مشاهده تجربیات اجتماعی نیم قرن اخیر باشد؛ تا از دل بررسی این تجربیات اجتماعی به الگوهایی از شیوه کنش اجتماعی و حل مسأله برسد. این آن چیزی است که ما در جشنواره علوم انسانی عمار دنبال می‌کنیم.

نامخواه عنوان کرد: در دور اول جشنواره این استدلال را مطرح کردیم که ما نیاز به نظریه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماع، تربیت، مدیریت و… داریم. البته این نیاز از طریق حکمت و فلسفه یا از طریق آیات و روایات می‌تواند پاسخ داده شود اما پاسخ بالفعل با عبور از معبر بررسی تجربیات انباشته محقق می‌شود.

وی ادامه داد: ما تصور می‌کنیم که اگر این جشنواره بتواند به هدف گفت‌وگومحور خود پایبند باشد و چنین پویشی شکل بگیرد، می‌تواند به دگرگونی وضعیت علوم اجتماعی در ایران کمک کند. این کاری است که ما می‌خواهیم در جشنواره انجام دهیم، این جشنواره در واقع یک فراخوان به تأمل پیرامون پدیده‌ها تجربه‌های جامعه ماست. چارچوب آثاری که به جشنواره می‌آید، چنین چارچوبی است. آثاری که یک مسأله را موضوع تحلیل نظری خود قرار داده است. البته ما در جشنواره علوم انسانی عمار به دنبال تولید نظریه یا تولید علم نیستیم. بلکه می‌خواهیم محملی باشیم برای بازنمایی کوشش‌های اندیشوران و کنشگران علوم اجتماعی، ما در این جشنواره می‌خواهیم یک پاتوق و گعده برای پژوهشگرانی باشیم که تلاش دارند برنامه فکری خودشان را در حاشیه این مشاهدات و تجربیات پیش ببرند. این اتفاقی است که در جشنواره علوم انسانی عمار می‌افتد.

 

در دور اول جشنواره این استدلال را مطرح کردیم که ما نیاز به نظریه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماع، تربیت، مدیریت و… داریم. البته این نیاز از طریق حکمت و فلسفه یا از طریق آیات و روایات می‌تواند پاسخ داده شود اما پاسخ بالفعل با عبور از معبر بررسی تجربیات انباشته محقق می‌شود

 

وی در ادامه صحبت‌های خود در مورد نحوه شرکت در جشنواره ادامه داد: آثار ارائه شده به این جشنواره می‌بایست واجد وجوهی از تأمل نظری بر روی یک پدیده، تجربه و مسئله عینی باشد. کلیه آثاری که روایتی مشاهداتی از انسان، جامعه، جهان و آینده انقلاب اسلامی به دست می‌دهند می‌توانند دست‌مایه تأمل نظری پژوهشگران باشند. بخش قابل توجهی از آثاری با این ویژگی، در قالب فیلم مستند و دیگر قالب‌های مرتبط، طی ده دوره جشنواره عمار به بخش رقابتی این جشنواره راه یافته و یا برگزیده شده‌اند. با این حال چارچوب مشاهداتی آثار جشنواره علوم انسانی عمار محدود به آثار ارائه شده به جشنواره فیلم عمار نیست. همچنان که به غیر از قالب مستند، روایت‌هایی که در چارچوب عکس، هنرهای تجسمی، ادبیات، درام و دیگر قالب‌های هنری انجام شده نیز می‌تواند دست‌مایه آثار نظری‌ای باشد که به جشنواره علوم انسانی عمار ارائه می‌شود. تاریخ مردمی و روایت اجتماعی و فرهنگی از تجربه تاریخی معاصر نیز، گونه‌ای دیگر از روایت است که می‌تواند زمینه‌های لازم برای تأمل پیرامون انسان، جامعه، جهان و آینده انقلاب اسلامی را به دست بدهد. ما می‌خواهیم اندیشوران علوم انسانی را دعوت کنیم تا این مشاهدات را دست‌مایه‌ای برای تأملات نظری قرار بدهند.

نامخواه در پایان گفت: فرایند دریافت آثار برای شرکت در دومین جشنواره علوم انسانی عمار آغاز شده است و تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد. تقدیر از آثار برگزیده و اختتامیه جشنواره نیز در خرداد ماه برگزار خواهد شد. در فراخوان دومین جشنواره مردمی علوم انسانی عمار سرفصل‌های فراخوان شامل انسان انقلاب اسلامی، جامعه انقلاب اسلامی، جهان انقلاب اسلامی و آینده انقلاب اسلامی می‌شود و قالب‌های ارائه شامل مقاله علمی، یادداشت و گفتار علمی است.

 

پایان پیام/.

کد خبر : 79209
تاريخ ثبت خبر : 15 فروردین 1402
ساعت بارگزاری خبر : 14:38
برچسب‌ها:,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)