| امروز شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ |
سرخط خبرها:

یوسفعلی میرشکاک تأکید کرد:


مشکل علوم انسانی این است که فقط آموزش محور است

مشکل علوم انسانی این است که فقط آموزش محور است. ما سنت خود را از جمله حافظ، سعدی و ... فراموش کرده ایم. نماد فرهنگ غرب که گوته آلمانی است شیفته حافظ و معارف او است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، یوسفعلی میرشکاک، ۱۸ مردادماه در جمع دانشجویان چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی پیرامون هویت و عرفان ایرانی به سخنرانی پرداخت.

مشروح سخنان وی در ادامه می آید:

بزرگترین مشکل انسان خودشناسی خود است. سقراط می گفت خودت را بشناس و حضرت رسول الله(ص) می فرماید من عرف نفسه فقد عرفه ربه. مشکل علوم انسانی این است که فقط آموزش محور است. ما سنت خود را از جمله حافظ، سعدی و … فراموش کرده ایم. نماد فرهنگ غرب که گوته آلمانی است شیفته حافظ و معارف او است.

یونانی‌ها یکبار بر ایرانی ها غلبه کردند، چنان که ایرانی ها متوجه شدند برای ادامه زندگی باید شبیه یونان شوند. ساسانیان سعی کردند تمام آثار این مدت را از بین ببرند ولی فقط توانستند ظاهر را از بین ببرند اما باطنش نه. آنها می خواستند به هخامنشیان بازگردند اما نتوانستند و با بحران های عدیده ای مواجهه شدند. ایرانی ها از دست ساسانی ها به ستوه آمدند و به راحتی اسلام را پذیرفتند.

قدمای ما به خاطر عدم و کمبود سواد در میان مردمان زمان خویش، بیان و پیام خویش را منظوم و آهنگین می رسانند. مشکل ما از مشروطه به این طرف شروع شد. علوم جدید جزئی و تخصصی شدند. باید به گذشته و میراث خود رجوع کنیم.

در علم غربی انسان موجودی مکانیکی همچون ماشین می شود. بنای علوم انسانی بر عقل تفصیلی متعلق به ساحت غربی است. ما باید به سنت قدمایی و مواریث سنتی خود رجوع کنیم. علوم انسانی و بخصوص علوم اجتماعی تحت تاثیر عهدین است زیرا غربی ها هیچ گاه بنیان را فراموش نکردند.

یکی از لطمات و صدمات آموزش و پرورش جدید این است که که گلستان و بوستان را کنار گذاشتند. سعی کنید با حافظ مانوس باشید و هر شب یک غزل از حافظ را بخوانید. حافظ، مولانا با زبان رمز صحبت می کردند.باید مصادر اصلی و مهم دین یعنی قرآن و تاویل آن از زبان معصومین را شناخت.

گفتنی است طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی با حمایت و نظارت دانشگاه باقرالعلوم(ع) دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در شهر قم در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

کد خبر : 74153
تاريخ ثبت خبر : 21 مرداد 1397
ساعت بارگزاری خبر : 14:27
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)